czwartek, 23 listopada 2017

Święta Cecylia patronka muzyki kościelnej,

Podobny obraz






 Wczoraj kościół katolicki obchodził życie męczeńskie   św. Cecylii.

św. Cecylia patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych czyli patronka muzyki sakralnej. Choć żyła II i III w. w trudnych czasach to nigdy nie zwątpiła w życie zakonne mimo ze poślubiła z przymusu poganina. Święty Walerian maż sw. Cecylii w dniu ślubu zastał nawrócony  jeszcze nawróciła swego szwagra, Tyburcjusza. Z powodu wiary najpierw został zamordowany je maż a potem sama Cecylia. Jej śmierć była męczeńska ponieważ przed śmiercią została zamknięta w caldarium łaźni w piecu podgrzewającym wodę rozpalono jak największy ogień, by ją udusić. Przeżyła i postanowiono ja zabić w taki sposób jak jej męża. Otrzymała trzy ciosy w szyje i nie udało odciąć głowy. Św. Cecylia zmarła po trzech dniach. Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do bazyliki św. Cecylii na Zatybrzu.

 Legenda :

Jakub de Voragine w Złotej legendzie opisał nawrócenie sw Waleriana. W nocy poślubnej święta powiedziała mężowi , ze towarzyszy jej anioł , który  strzeże czystości jej ciała. Walerian zobaczy go kiedy oczyści się od pogańskich bożków.


Walerian przyjął chrzest z rąk św. Urbana. Wróciwszy do Cecylii znalazł ją w sypialni rozmawiającą z aniołem. Anioł zaś trzymał w ręku dwa wieńce z róż i lilij i podał jeden z nich Cecylii, a drugi Walerianowi, mówiąc przy tym »Strzeżcie tych wieńców nieskalanym sercem i czystym ciałem, ponieważ przyniosłem je dla was z raju Bożego! One nigdy nie zwiędną ani nie stracą swego zapachu i nigdy nie ujrzą ich ci, którym czystość nie jest miła«”.



Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu


Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu








życie-katolika



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz